Kupte si kvalitní hodinky na Helveti.cz. Specializujeme na značky Seiko, Victorinox, Wenger, Traser a další.
Kupujeme snowboard
Chcete-li si pořídit snowboard, doporučuji Vám zajít do některého ze skate shopů, které se specializují i na snowboarding. K dostání je ohromný sortiment prken různých tvarů, velikostí, typů a barev. Asi každý bude přemýšlet, jaké značce má projevit svou přízeň. Určitá komercializace už bohužel pronikla i do tohoto sportu, takže pokud si chcete připadat "in", vezměte si s sebou větší než malé množství peněz. Je sice naprosto absurdní, dívat se na někoho s opovržením jen kvůli tomu, že nemá prkno za deset tisíc, ale to už jsme někde jinde...
Další možností, jak si pořídit dobrý snowboard, je inzerát. Někteří lidé si na jednu sezónu koupí skvělý snowboard, ale ejhle - další zima přináší nové, lepší a hezčí modely prken. Tím pádem se koná velký výprodej.
Několik rad, jak postupovat při výběru ideálního prkna:
Snowboardy mají podobnou konstrukci jako lyže.Dosud se prosadily tři různé způsoby výroby:
- pěnový způsob (pomocí vstřikování)
- kombinovaný způsob
- sendvičový způsob s dřevěným jádrem
Snowboardy s pěnovým jádrem jsou dnes nejdostupnější. Velkou výhodou těchto prken je jejich váha, která je podstatně nižší než u ostatních typů. Kombinovaný způsob je lepené dřevěné jádro, které je obklopeno pěnou. Problémem u tohoto typu je fixace dřevěného jádra během vstřikování pěny. S mírnou nadsázkou řečeno, kdyby se vám prkno jednoduše rozlepilo, nesmíte se příliš divit. Nejnáročnější je laminovaný sendvičový způsob. U tohoto postupu se na jednotlivé díly nanese pryskyřice a díly se pak pod tlakem za vysoké teploty slisují dohromady. Tyto výrobky jsou velice kvalitní, a to se odráží i v ceně.
Konstrukční parametry
Snowboardy jsou konstruovány pro jízdu v různých sněhových podmínkách a pro mnoho typů lidí. Liší se v následujících parametrech:
VYKROJENÍ
Pro sílu vykrojení je rozhodující vzdálenost mezi nejširším místem špičky a patky, popř. maximální vykrojení. Čím větší vykrojení, tím lépe bude prkno zatáčet a reagovat na sebemenší změnu pohybu. Což se samozřejmě nemusí někdy vyplatit - stačí chvilka nepozornosti a jdete na ...!
PRUŽNOST
Správné točivosti při jízdě se dosahuje vhodnou kombinací tuhosti prkna a poloměru vykrojení. Obecně platí, že slalomová prkna jsou tužší a méně pružná. Jsou určena pro těžší sněhové podmínky a vyžadují dobrý kontakt se zledovatělým sněhem. Tužší prkna také lépe vyhovují pro vyšší rychlosti. Prkna pro freestyle jsou naopak pružnější, aby se dala dokonale ovládat při skocích, odrazu a dopadu. Mají velký poloměr vykrojení, protože nejsou určena pro rychlé oblouky. Jejich šířka zvyšuje stabilitu prkna potřebnou pro freestylové disciplíny.
PRŮHYB
Spolu s vykrojením a pružností prkna je pro požadované jízdní vlastnosti velmi podstatný průhyb prkna. Působí-li tlak na hranu prkna pod nohou (tam, kde je průhyb největší), prkno se prohne a vyvolá průhyb opačný, čímž se dostane do oblouku. Poloměr oblouku je přitom dán poloměrem vykrojení. Větší průhyb spolu s menší pružností dává prknu dynamickou točivost. Ale vy ze začátku začněte raději tím mírnějším. To znamená menší průhyb a nižší pružnost.
VÝŠKA ZAKŘIVENÍ ŠPIČKY A PATKY
Závodní prkna pro alpský styl mají malé zakřivení patky, protože jsou určena pro tvrdý sníh. Pro dokonalé ovládání je nezbytné, aby kontakt prkna se sněhem byl co největší. U prkna pro freestyle je zakřivení špičky a patky mnohem větší. Prkna pro jízdu volným terénem mají špičku delší a protaženější, zakřivení patky je menší. Pak se teprve na sjezdovkách můžete pořádně kroutit!
PATKA
Tvar patky se liší podle účelu, k němuž prkno využíváte. Snowboardy pro alpský styl mají patku hranatou, což zajišťuje kontakt se sněhem. Prkna na freestyle jsou zaoblená, což umožňuje změnu pohybu a provádění triků na zemi. A můžete si vybrat, jakou nohou vpředu chcete právě jet.
SKLUZNICE A HRANY
Všechna prkna se vyrábějí s plastovou skluznicí z P-texu. Pro prodloužení životnosti Vám doporučuji občas zajít do servisu, kde se o vaše prkénko postarají a "vyléčí" ho z případných šrámů od kamení a podobně. To samé platí o hranách, které je nutné občas naostřit.
VÁZÁNÍ
Měkké vázání - vázání pro freestyle
Měkké vázání se používá při jízdě v U-rampě a u freestylu. K uchycení boty slouží dvě nebo tři přezky, které jsou volně nastavitelné. Pohodlné usazení boty do vázání umožňují vycpávky v oblasti přezek, takže nohy mají maximální pohodlí. Největší výhodou tohoto vázání je, že umožňuje plný prožitek z jízdy, ať už v prašanu nebo na uježděné sjezdovce.
Flow
V podstatě to samé jako měkké vázání - akorát místo přesek je zde "úchytná výztuž", která botu lépe drží ve vázání. Z vázání se taky velmi dobře a rychle vystupuje ;)
Tvrdé vázání - vázání pro alpský styl
Jedná se o vázání nastavitelné podle velikosti boty. Používá se s tvrdými botami (přezkáčemi) převážně pro závodění a řezání oblouků. K uchycení tohoto vázání dochází pomocí přední nebo zadní přezky, které nohu fixují. S tímto typem vázání dosáhnete většího přenosu síly na snowboard, a tím i větší vykrojení oblouku. Tvrdé vázání je však zcela nevhodné pro jízdu prašanem nebo vůbec mimo sjezdovku.
Nášlapné vázání (STEP-IN)
Tento typ se objevil poprvé až v roce 1996. Používají se freestylové boty se zámkem na podrážce, do kterého se vázání upne - samotné vázání nemá žádné přezky. Boty zapnete nebo vypnete zaklapnutím do vázání jediným pohybem. Je to velice praktické u vleků, kde se často potkáte se skupinkami snowboardistů, kteří si k vypínání vázání lehají, rozepínají přezku po přezce ..